Izložba "U temeljima hrvatske baštine - baš glagoljica!"
Autor: Zoran Kovač, 17. 10. 2018.

Povodom nacionalne manifestacije Mjesec hrvatske knjige (15. 10. - 15. 11.) u našoj je školi postavljena izložba pod nazivom „U temeljima hrvatske baštine - baš glagoljica!“. Zbog Europske godine kulturne baštine tema ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige je „Baš baština“, a kako je glagoljica utkana u temelje hrvatske pismenosti i kulture, odabrali smo upravo nju za temu naše izložbe. Izloženi su učenički likovni uradci, razni uporabni predmeti, kao i literatura o počecima hrvatske pismenosti. Tijekom Mjeseca hrvatske knjige osim ove izložbe planiramo provesti još nekoliko aktivnosti na temu glagoljice.

Učenice 1. c razreda izložile su nekoliko svojih likovnih uradaka na plakatima: Petra Turković na temu Misala po zakonu rimskoga dvora, Lucija Kovačić o Hrvojevom misalu, Dorotea Mirić o Bašćanskoj ploči, a Julia Vanjhard Trušćek o Svetoj braći Konstantinu Filozofu i Metodu, inspirirana romanom Az Jasne Horvat.

Učenice 4. b razreda Karolina Bugarin i Ivona Martinčević izradile su plakat Glagoljica danas, dok su Mihaela Slunjski i Marija Novosel obradile temu Lucidara i Ljetopisa popa Dukljanina. Učenica 4. c razreda Josipa Kamenarić izradila je plakat o Misalu kneza Novaka.

Profesorice Sanja Jelenak i Martina Čengić Filipčić pobrinule su se za prikupljanje i izlaganje različitih uporabnih predmeta oslikanih na temu glagoljice pa učenici imaju prilike vidjeti kako se glagoljica koristi i danas. Izloženi su i pretisci dviju glagoljičkih knjiga koje čuvamo u našoj školskoj knjižnici.

Svu ljepotu naše glagoljičke baštine u interpretaciji naših učenica možete pogledati do 15. studenoga 2018. u školi i ovdje u fotogaleriji:

Valnea Medač, 1. b