Gimnazijalci u HNK-u pogledali „Kralja Leara“ W. Shakespearea
Autor: Marina Vidović Krušić, 21. 2. 2019.

Dana 21. veljače 2019. učenici maturantskih razreda naše gimnazije, u društvu nekolicine učenika drugih i trećih razreda, prisustvovali su predstavi Skahespeareova „Kralja Leara“ u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. U pratnji učenicima bile su profesorice Hrvatskoga jezika Martina Čengić-Filipčić i Sanela Đurkan, razrednici Jelkica Štironja, Tvrtko Milunović i Ratko Višak te profesorice Alenka Harča, Bernarda Lokner i Tanja Valsted koja je, neposredno prije predstave, ispred zgrade HNK-a održala inspirativno predavanje o arhitekturi same građevine i okolnih važnih spomenika.

Redatelj ove „modernije“ verzije renesanse tragedije jest Janusz Kica, a prevoditeljica i dramaturginja je Lada Kaštelan. Iako je sama izvedba potrajala oko tri sata, učenici su bili iznimno zadovoljni glumom poznatih ličnosti naše kazališne scene – kralja Leara utjelovio je Predrag Miki Manojlović, a njegove kćeri bile su Ana Begić, Iva Mihalić i Jadranka Đokić. I ostale uloge uprizorili su velikani i hrvatskoga kazališta i „sedme umjetnosti“: Milan Pleština, Mislav Čavajda, Bojan Navojec, Goran Grgić, Damir Markovina… Jasno su nam prikazali kompleksnu tematiku drame (duboka analiza starosti, roditeljstva, odnosa prema najbližima, bračnih veza, ljubavnih zanosa, izvanbračnih veza, postojanosti i skromnosti) te još jednom potvrdili zašto je „Kralj Lear“ jedno od temeljnih djela dramske literature.

Tekst: Sanela Đurkan, prof.

Fotografije: www.hnk.hr