Učenici 4.c sudjelovali na predavanju o zbrinjavanju otpada
Autor: Suzana Knežević, 14. 5. 2019.

Dana 14. svibnja 2019. Dijana Mijač Dretar, voditeljica sustava kvalitete i zaštite okoliša u Komunalnom poduzeću Križevci, održala je predavanje učenicima 4.c razreda o zbrinjavanju otpada i načinu rada reciklažnoga dvorišta u Cubincu.Govorila je o svim novostima vezanim uz gospodarenje otpadom u našemu gradu, ali osvrnula se i na velik problem zbrinjavanja otpada kojeg ima sve više na globalnoj razini pa tako i u Hrvatskoj.

Učenici su saznali što sve ide u kantu za biootpad, kako kompostirati, što spada u reciklabilni otpad i načine na koje možemo smanjiti količinu otpada ponovnim upotrebljavanjem već postojećih stvari. Osim toga, informirala nas je o zahtjevima Europske unije vezanima uz problem otpada. Hrvatska se pristupanjem u EU obvezala da će do 2020. osigurati pripremu za ponovnu upotrebu i recikliranje najmanje 50 % otpada, a taj broj tek je na 28 %. Ako ne ispuni obvezu, plaćat će penale poput nekih članica EU (npr. Mađarska plaća 27 tisuća eura dnevno). Navedeni problemi tiču se svih nas i zato bismo se (i svatko pojedinačno, ali i sustav u cjelini) trebali potruditi smanjiti problem otpada i zaštititi okoliš koliko god je to moguće. Naši su učenici aktivno sudjelovali u razlaganju teme postavljanjem pitanja predavačici te uključivanjem u raspravi.

Tekst: Tara Pavlinušić Dominiković, 4.c

Ilustracija: http://skr.rs/187