preskoči na sadržaj

Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci

Login
Učenje i matura

Mobilna aplikacija za vježbanje zadataka NCVVO
Hrvatski na maturi Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Jezični savjetnik Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Hrvatski u školi novi portal Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Bolje je hrvatski- Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Hrvatski na državnoj maturi - mobilna aplikacija
Nikola Tesla- Nacionalni portal za učenje na daljinu
eLektire- besplatne knjige za učenike i nastavnike
Engleski jezik online - učite uz pomoć British Councila
freeCodeCamp - naučite kodirati
Besplatni online tečajevi na Harvardu

Brojač posjeta
Ispis statistike od 10. 3. 2014.

Ukupno: 538023
Ovaj mjesec: 2469
Ovaj tjedan: 240
Danas: 21
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Udruga HERA održala predavanje o trgovanju ljudima u 3. razredima
Autor: Ivan Peklić, 4. 2. 2020.

U ponedjeljak, 27. siječnja, i u utorak, 28. siječnja, razredni odjeli 3.b i 3.c razreda na satima razrednika slušali su predavanje o trgovanju ljudima. Radionice je vodila Marina Švagelj Jažić, dipl. kriminalistkinja i predsjednica križevačke Udruge HERA.


Udruga HERA neprofitna je, nevladina organizacija osnovana s ciljem
senzibiliziranja i educiranja javnosti o problematici nasilja u obitelji, o borbi protiv nasilja u obitelji, humanitarnom radu, razvoju i poticanja kreativnosti žena te o zdravstvenoj preventivi i osvješćivanju aktualnih problema, a sve s namjerom zaštite i promicanja ljudskih prava, osobito prava žena i djece.

Trgovanje ljudima jedan je od najbrže rastućih i najunosnijih oblika zločina te je jedan od najtežih primjera kršenja ljudskih prava.  Žrtvama trgovanja ljudima uskraćena su osnovna ljudska prava, kao što su sloboda i dostojanstvo, pravo slobode kretanja, izbora i odlučivanja, jednakost među ljudima, onemogućava im se komunikacija s obitelji, podvrgnute su fizičkom i/ili psihičkom zlostavljanju, izolirane su i ucjenjivane prijetnjama njihovim obiteljima i prijateljima. Važno je naglasiti da ne postoji profil žrtve trgovanja ljudima. Iako se žene češće pojavljuju kao žrtve, činjenica je da žrtva može biti bilo koja osoba, bez obzira na spol, godine, obrazovanje, socijalni status ili porijeklo.

Obrazovanje, znanje i informiranje o trgovanju ljudima mogu pomoći djeci i mladima, osposobiti ih da se zaštite i sačuvaju svoj život.  Ovom edukacijom učenici i učenice dobili su informacije o tome što je to trgovanje, tko mogu biti žrtve i trgovci ljudima, koji su oblici trgovanja, koja se prava krše i koje posljedice nastaju za žrtve trgovanja ljudima. Također su upoznali načine provjere i ispravnosti Ugovora o radu prilikom traženja posla i zaposlenja te su vidjeli kako se pripremiti za put i putovati, kome se prijaviti prilikom dolaska u inozemstvo, kome se i na koji način obratiti za pomoć.

Edukacija je dio aktivnosti projekta ”HOP ON – Uključi se” koji provode udruga Domine Split te ”HERA” Križevci uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Projekt se bavi osvješćivanjem važnosti suzbijanja trgovanja ljudima na području Splitsko-dalmatinske i Koprivničko-križevačke županije te osvješćivanjem problematike na nacionalnoj razini u Republici Hrvatskoj. Posebna su ciljana skupina srednjoškolci.

Kako se naši 3. razredi ove godine spremaju na maturalnu ekskurziju, korisno im je bilo čuti informacije kako se zaštiti i ne postati žrtva trgovanja.

Predavanje je realizirano u suradnji Udruge HERA, razrednica 3.b i 3.c razreda, profesorica Mateje Hanžić i Magdalene Markešić, te školske psihologinje, Sanele Štubelj.

Sanela Štubelj, prof.



Priloženi dokumenti:
20200128_081008.jpg (610.41 KB)
20200128_081010.jpg (554.02 KB)
20200128_081013.jpg (745.14 KB)
20200128_081016.jpg (751.19 KB)
20200128_081020.jpg (529.40 KB)
20200128_081022.jpg (570.22 KB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju