Održan 12. Sajam studija
Autor: Sanela Štubelj, 7. 12. 2015.

U petak, 4. prosinca 2015., u našoj školi održan je 12. po redu Sajam studija. Sajam studija namijenjen je maturantima, ali i mlađim učenicima kao pomoć u izboru budućeg studija.

Ove školske godine Sajmu studija odazvalo se 32 studenta i studentice s ukupno 20 različitih fakulteta ili visokih škola u Republici Hrvatskoj. Svoje predstavnike imali su: Fakultet elektrotehnike i računarstva, Hrvatsko vojno učilište „Dr. Franjo Tuđman“, Hrvatsko katoličko sveučilište, Prirodoslovno-matematički fakultet, Kineziološki fakultet, Pravni fakultet, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Ekonomski fakultet, Biotehnologija i istraživanje lijekova, Visoko gospodarsko učilište Križevci, Studij upravnog prava na Pravnom fakultetu, Filozofski fakultet, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Medicinski fakultet, Veterinarski fakultet, Visoka škola „Edward Bernays“, Tehničko veleučilište u Zagrebu, Građevinski fakultet i Fakultet organizacije i informatike iz Varaždina.

U prvom dijelu Sajma studija, kratko predavanje u školskoj knjižnici održao je Bojan Patrčević iz Studentskog centra Varaždin. On je predstavio što Studentski centar može ponuditi budućim studentima kroz prikaz kratkih filmova o smještaju u studentske domove, prehranu u studentskim kantinama i rad preko Student-servisa. Uslijedilo je predavanje psihologinja Elene Tašner i Ivone Hrg iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područne službe Križevci o stanju na tržištu rada. Psihologinje Elena i Ivona iznijele su podatke o broju traženih, ali nezaposlenih visokoobrazovanih koji se nalaze u evidenciji HZZ-a, iz čega se da zaključiti da se isplati studirati medicinu, farmaciju, informatiku i tehničke fakultete. Treće predavanje održale su naše bivše učenice, sada brucošice Anamarija Katalenac i Marija Knapić. Anamarija studira vojno inženjerstvo na Vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“, a Marija studira sociologiju na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. One su pričale o svojim iskustvima s državne mature – kako su se spremale za pojedine ispite, što su pisale, kako su prošle i sl. Kao netko, tko je relativno nedavno bio u istoj poziciji kao što su maturanti danas, njihovo kratko izlaganje izazvalo je najviše zanimanja, ali i simpatija. Poanta je da, uz učenje, nema straha na državnoj maturi!

U drugom dijelu Sajma studija, učenici i učenice su slobodno hodali hodnikom naše škole, prilazili studentima i studenticama koji su predstavljali pojedine fakultete i visoke škole i postavljali ima pitanja o svemu što ih zanima vezano uz pojedini studij. Neki fakulteti su izazvali veliki interes kod učenika i učenica gimnazije, dok neki nisu privukli previše gimnazijalaca i gimnazijalki.

Kako se Sajam studija održava već 12. godinu za redom i kako svake godine privuče i veliki broj studenata i studentica, ali i učenika (ove godine ih je bilo 70-ak), opravdava svoje postojanje. Kvaliteta je dokazana i kada je u školskoj godini 2014./15. od strane Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja istaknut kao primjer dobre prakse.

Da bi postao tradicija zaslužni su brojni ljudi koji su se izmjenjivali u njegovoj organizaciji. Za početak, Gordana Pintarić – Kovač, prof., koja je dala ideju i pokrenula prvi Sajam studija, te bivši ravnatelj Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci, Josip Šikić, prof. Kasnije je organizaciju preuzela moja malenkost, Sanela Štubelj, prof. uz podršku starog, ali i novog ravnatelja škole, Zorana Kovača, prof. Ne možemo ne spomenuti Udrugu P.O.I.N.T., koja također godinama surađuje s nama u organizaciji Sajma studija i pruža svekoliku pomoć i podršku. U prvom redu, želim istaknuti nekoliko P.O.I.N.T. –ovih entuzijasta s kojima godinama njegujemo lijepu suradnju - mr. sc. Hrvoje Belani, Mario Rajn, a od ove školske godine i Damjan Tkalec i Matija Jurčević.

Zahvaljujem svima na pomoći, podršci, odazivu i lijepom i ugodnom druženju prošlog petka u gimnaziji!

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji...

Sanela Štubelj, prof. psihologije