Održane pripremne Arduino radionice
Autor: Zoran Kovač, 12. 1. 2016.

Tijekom zimskih praznika održane su pripremne radionice programiranja i izrade elektroničkih sklopova temeljenih na Arduino mikrokontrolerskim pločicama. Nakon ponovljenih osnovnih znanja o aktivnim i pasivnim elektroničkim komponentama i osnovnim elektroničkim principima sastavljeno je i programirano nekoliko korisnih uređaja kao što su mjerač temperature i vlage zraka, automatsko paljenje i gašenje rasvjete i ultrazvučni mjerač udaljenosti.

Tijekom istraživanja i eksperimentiranja pojavilo se nekoliko ideja za korisne projekte za koje trebamo nabaviti još neke elektroničke komponente.

Dvije uvodne radionice koje je vodio profesor Zoran Kovač u ukupnom trajanju od 8 školskih sati završili su učenici Bruno Sačarić i Ivan Srbljinović koji će nakon skore nabave dodatnih setova opreme biti učenici-demonstratori. Osnovna ideja je kroz radionice elektronike i programiranja povećati interes za tehniku i uvesti učenike u područje tehnologija koje su zanemarene u redovnom gimnazijskom programu, te priuštiti učenicima radost stvaranja i razvijanje vlastite kreativnosti.

U radu je korištena Croduino Basic 2 pločica proizvedena u Hrvatskoj i kompatibilna s Arduino  pločicom. Croduino set kupljen je u sklopu projekta "Croatian Makers Križevci" Udruge P.O.I.N.T., a koji se financira iz sredstava Koprivničko-križevačke županije. Budući da je obrt e-radionica iz Osijeka proizvođač Croduino seta te i promotor obrazovnih aktivnosti na području elektronike, donirali su nam još jednu pločicu Croduino Basic 2.