Zapleši sa mnom
Autor: Zoran Kovač, 17. 2. 2016.

Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti obilježava se 15. veljače, a mi smo, prema ideji Male lige protiv raka Koprivničio-križevačke županije, cijeli ovaj tjedan plesom za one koji ne mogu plesati i panoom posvetili tom danu. Ovaj dan prvi je put obilježen 2002. godine na inicijativu ICCCPO-a, Međunarodnog saveza organizacija roditelja djece oboljele od raka, koji danas nosi naziv Childhood Cancer International.

Savez se sastoji od 177 udruga roditelja i nacionalnih organizacija u 90 zemalja širom svijeta. Ovim danom želi se podignuti svijest o malignim bolestima koje pogađaju djecu i mlade te pružiti potporu njima i njihovim obiteljima. Organizatori i pokretači obilježavanja ovoga dana vjeruju da svako dijete oboljelo od malignih bolesti zaslužuje najbolju moguću medicinsku i psihološku skrb bez obzira na zemlju njegova podrijetla, rasu te financijski ili socijalni status. Međunarodni simbol borbe protiv raka među djecom je zlatna vrpca. Njome se želi ukazati koliko je dječji život dragocjen te nas podsjetiti na male heroje koji se svakodnevno bore protiv ovih bolesti.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj godišnje između 150 i 180 djece i mladih oboli od malignih bolesti, najčešće od leukemije, malignih tumora mozga i leđne moždine te limfoma. Između 70 i 80 posto njih uspješno se izliječi.

Ivana  Perharić, 3.a

Više fotografija možete pogledati u fotogaleriji...