Obilježili smo Tjedan psihologije
Autor: Zoran Kovač, 25. 2. 2016.

Ove školske godine, Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci uključila se u obilježavanje Tjedna psihologije od 15. - 22.2., koji se u Hrvatskoj obilježava 9. put za redom s ciljem popularizacije psihologije kao znanosti.

U obilježavanje Tjedna psihologije aktivno su se uključili polaznici i polaznice izborne nastave psihologije u 2., 3. i 4. razredu, koji su za svoje kolege i kolegice s izbornih nastava povijesti, geografije, sociologije, biologije, fizike i politike i gospodarstva održali otvorene sate s nizom aktivnosti. U učionicama br. 3 i 10, holu škole i školskoj knjižnici održana je prigodna izložba plakata, nastalih na izbornoj nastavi psihologije.

Tjedan su otvorili 3. razredi u ponedjeljak, 15.2. koji su demonstrirali eksperiment s ispitivanjem diferencijalne osjetljivosti u području okusa, ispitali usmjerenost percepcije, te održali predavanje o emocionalnoj inteligenciji, nakon kojeg je uslijedilo ispitivanje emocionalne inteligencije gostiju rješavanjem upitnika.

U utorak, 16.2., otvoreni sat održala je izborna nastava psihologije u 4. razredu. Za svoje kolege i kolegice s drugih izbornih nastava održali su predavanje s prezentacijom o perceptivnim varkama, te ispitali neke osobine ličnosti korištenjem upitnika ličnosti.

2. razredi su u srijedu, 17.2. ispitivali pamćenje svojih kolega i kolegica kako bi provjerili hipotezu pamtimo li više ukoliko koristimo vizualno predočavanje kod upamćivanja. Nakon toga, igrali su igru prepoznavanja lažljivca na temelju izraza lica, pratili prezentaciju i pokušali sami raspoznati lažni osmijeh od stvarnog, te rješavali upitnik emocionalne ekspresivnosti.

Zadnji otvoreni sat održan je u četvrtak, 18.2., kad su 4. razredi radili vježbu iz komunikacije koja im je pokazala kako nastaju tračevi, te ispunjavali upitnik koliko su skloni traženju uzbuđenja.

Osim učenika i učenica s izbornih nastava povijesti, geografije, sociologije, fizike, politike i gospodarstva i biologije, otvorenim satima prisustvovali su i ravnatelj škole, Zoran Kovač, prof., te profesorice Đurđica Tinodi Jelak, Gordana Pintarić – Kovač i Ana Rajković i profesori Tomislav Somođi i Ernest Jurišić. Atmosfera je bila vesela i dinamična, a gosti i domaćini dobro raspoloženi, aktivni, zainteresirani i spremni na sudjelovanje u aktivnostima. Na ovaj način je i naša škola doprinijela popularizaciji i približavanju psihologije kao znanosti širim masama ljudi.

Ovom prilikom zahvaljujem, učenicima i učenicama izborne nastave psihologije u 2., 3. i 4. razredu koji su pomogli u obilježavanju Tjedna psihologije, a posebno predavačicama i demonstratorima i demonstratoricama eksperimenata i upitnika: Luciji, Petri, Ivani, Nikoli, Sandri, Mihaeli, Dini, Silviji, Luciji, Marineli, Ivi, Luciji, Silviji i Lovri iz 3. razreda, Petri, Toski, Sanji, Tari, Valentini, Dijani, Tihani i Martini iz 4. razreda, te Patriciji, Eleni, Mihaeli, Katarini, Dominiku, Mateji, Leoni i Mihaeli iz 2. razreda, Filipu na pribijanju čavlića u plakate, Ani, Sari i Valentini na uistinu prekrasnim plakatima i prof. Suzani Knežević na postavljanju izložbe u školskoj knjižnici.

Sanela Štubelj, prof. psihologije