« Travanj 2024 »

Gimnazijalci uprizorili predstavu „Križevci u rimsko doba“
Autor: Zoran Kovač, 5. 5. 2017.

U petak, 28. travnja 2017. godine u 18:00 sati, u Velikoj dvorani Hrvatskoga doma u Križevcima učenici 1.c razreda Prirodoslovno-matematičke gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkog uprizorili su predstavu „Križevci u rimsko doba“. Organizatori predstave bili su dr.sc. Ivan Peklić i prof. Jasminka Čavlović.

Rekvizite i kostime izradili su učenici 1.c razreda. Predstavi su prisustvovali predstavici gradske vlasti, pročelnik za društvene djelatnosti grada Križevaca mr.sc. Mladen Tenodi te brojni građani i učenici. U predstavi su sudjelovali: Lovro Bošnjak (namjesnik), Andreja Bratić (naratorica), Viktorija Biškup (građanka), Ana Filipan (građanka), Mateja Golec (namjesnikova majka), Veronika Drljačić (građanka), Ema Golubić (čitačica), Karla Harča (Julija), Karlo Hadrović (gladijator), Mateo Kovačić (gladijator), Dominik Juršić (gladijator), Barbara Koretić (građanka), Fabijan Prosenečki (Julijin otac), Fran Palić (vojskovođa), Lucija Picig (čitačica), Filip Trbuha (namjesnikov otac), Sandra Sačarić (rob), Laura Vukelja (građanka), Marko Zagorec (gladijator), Domagoj Srečec (Neron), Matija Udvari (narator), Gabriela Šporer (Julijina majka) i Ana Hrebak (Klaudija). Prikazan je svakodnevni život Rimljana, raskošna gozba, gladijatorske igre, ceremonija vjenčanja, vladavina cara Nerona i rimska književnost. Posebnom doživljaju doprinijela je rimska glazba.

Na početku predstave, rimska vojska pozdravila je publiku uz koračnicu, nakon čega su scenu prepustili naratorima koji su tijekom cijele predstave publiku pobliže upoznavali sa svakodnevnim životom Rimljana. Glavni glumac, Domagoj Srečec, istaknuo nam je kako se za ovu ulogu pripremao proučavajući Neronov život kako bi što bolje utjelovio svoj lik. Mnogobrojna publika nagradila je trud i rad učenika gromoglasnim pljeskom. Dodao je još da mu je ova predstava bila poučno i zanimljivo iskustvo koje bi svakako htio ponoviti. Profesor Peklić kazao je da je zadovoljan izvedbom te da bi rado ponovio ovaj projekt i sljedeće godine.

Ema Golubić i Lucija Picig, 1.c