« Ožujak 2024 »

Održano predavanje Recentni dinosauri
Autor: Zoran Kovač, 18. 10. 2017.

Povodom Tjedna cjeloživotnog učenja, u četvrtak 5. listopada 2017. godine u našoj gimnaziji održano je predavanje „Recentni dinosauri“. Predavanje je održao Josip Turkalj, mag. oecol. et prot. nat. bivši učenik naše škole. Predavanju su u velikom broju prisustvovali učenici iako je bilo navečer, nakon nastave.

Na predavanju smo mogli naučiti mnogo toga; o nastanku ptica, razliku među pojedinim vrstama, o naseljenosti i rasprostranjenosti po kontinentima, o zanimljivim činjenicama o pticama na prostoru Hrvatske itd.

Kao posebnu zanimljivost izdvojila bih najbržu životinju na svijetu, a to je sivi sokol koji može postići brzinu od čak 320 km/h. Oduševile su me slike pojedinih ptica, a posebno mi se svidjela jedna preslatka ptičica – dugorepa sjenica. Predavanje je završilo kvizom prepoznavanja ptica – g. Turkalj je pokazao sliku određene vrste, a mi smo morali pogoditi o kojoj je riječ. Iako smo se dobro nasmijali uz maštovite pokušaje nekih učenika, čak smo velik dio ptica znali prepoznati.

Zrinka Zagorec, 4.d

Josip Turkalj, mag. oecol. et prot. nat. na Biološkom odsjeku PMF-a u Zagrebu obranio je diplomski zadatak Struktura zajednica ptica ritskih šuma i plantaža topole u Specijalnom rezervatu prirode Gornje Podunavlje. Više puta boravio je u Yellowstone NP i aktivno se bavi ornitologijom. U našoj školi je do sada održao nekoliko predavanja o pticama i vodio je dva puta terensku nastavu s monitoringom ptica u Šopronu i Guščerovcu za učenike.