« Ožujak 2024 »

Za sve učenike održana predstava „Stara škola kreka“
Autor: Marina Vidović Krušić, 25. 2. 2019.

U prostoru križevačkog Kluba kulture u ponedjeljak 25. veljače 2019. naša je škola, u suradnji s Udrugom K.V.A.R.K., organizirala za sve učenike predstavu „Stara škola kreka – iz tame u svjetlo“. Riječ je o autobiografskoj drama poznatoga hrvatskoga repera i bivšega dugogodišnjega ovisnika o teškim drogama Marina Ivanovića Stoke. Predstava se održala u sklopu školskih preventivnih programa čije je provođenje propisano od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja i koji se obvezno moraju provoditi u svim hrvatskim školama.

Pred mnogobrojnom publikom Marin Ivanović Stoka otvoreno je progovorio o svojoj dugotrajnoj borbi s drogom. Prikazujući najcrnje trenutke jednog narkomana, predstava je namijenjena prije svega mladima, ali i roditeljima, da im ukaže na loše učinke droge. Ova dojmljiva monodrama zasigurno je jedan od najboljih načina upoznavanja s problemom droge, a primjerena je učenicima srednjoškolskog uzrasta. Predstava sadrži mnogo detalja koji pobliže opisuju cikličko stanje ovisnika, od zabavljanja uz opojna sredstva do podnošenja posljedica, no sve su to primjeri koji ukazuju na štetnost droge i njezinu nepotrebnost u životu mladih ljudi.

Svima onima koji to još nisu učinili preporučamo gledanje ove vrlo edukativne monodrame.

Tekst: Ana Filipan, 3. c

Fotografije: prigorski.hr, Udruga K.V.A.R.K.