« Travanj 2024 »

Monitoring ptica u Šopronu
Autor: Zoran Kovač, 10. 5. 2015.

U petak, 8.5.2015. organizirano je promatranje ptica podno sela Šopron na Kalniku. Bila je to dobra prilika za promicanje prirodoslovlja i upoznavanje učenika Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci sa znanstvenim metodama rada. Tako su se službenom promatraču Josipu Turkalju pridružili učenici 1.d razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije Vik Mjeda i Lovro Premelč, njihova profesorica kemije i biologije Gordana Pintarić-Kovač i ravnatelj Zoran Kovač.

Kako promatranje i prebrojavanje počinje pola sata nakon izlaska Sunca, kada kreće aktivnost ptica, trebalo je rano ustati i doći na odredište. Prebrojavanje se vrši na unaprijed određenim točkama zadanim od Državnog zavoda za zaštitu prirode, a te točke na terenu smo nalazili uz pomoć karte i GPS uređaja. Promatranje smo započeli točno u 6:04 i na svakoj smo točci ostajali 5 minuta i slušali i gledali vrste koje su se tamo našle. Površine po kojima smo se kretali bile su uglavnom poljoprivredna zemljišta, s pokojim potočićem, blizinom šume, jednim jezerom i podosta grmlja. Ovisno o tome kraj čega smo se nalazili, pronalazili smo i vrste ptica vezane za takvo stanište.

Dok se Sunce polako pojavljuje pored klijeti podno Kalnika ekipa razrađuje plan djelovanja.

Moram primijetiti da nas je sve najviše obradovalo opažanje vrste Lanius collurio, rusi svračak, koji predstavlja jednu od čestih vrsta Hrvatske, a kako je navedena vrsta selica, u našim krajevima obitava u periodu od kraja travnja do kraja rujna. Također smo imali i prvo ovogodišnje opažanje vrste Coturnix coturnix, prepelica, u Hrvatskoj.

Na jednoj od točaka.

Ova promatranje dio je projekta u organizaciji Državnog zavoda za zaštitu prirode (DZZP) te Agencije za zaštitu okoliša (AZO) u cilju procjene populacija, prisutnosti, te gustoće naseljenosti ptica na pojedinim područjima u Hrvatskoj.

U nastavku možete vidjeti cjelokupni popis vrsta koje su zabilježene, a ovdje možete vidjeti popis vrsta zajedno sa brojevima jedinki pojedinih vrsta, mjestom održavanja terena i slično.

Josip Turkalj

Passer domesticus – domaći vrabac
Passer montanus – poljski vrabac

Foto-galerija s promatranja...

* Josip Turkalj je bivši učenik Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci, a sada student Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Od 2013. član je fakultetske sekcije za ptice i rekreativno se bavio ornitologijom, a u ljeto 2014. boravio je u Yellowstone NP, nakon čega se aktivno bavi ornitologijom. Trenutno sudjeluje u dva projekta za Državni zavod za zaštitu prirode i Agenciju za zaštitu okoliša.