preskoči na sadržaj

Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci

Login
Učenje i matura

Mobilna aplikacija za vježbanje zadataka NCVVO
Hrvatski na maturi Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Jezični savjetnik Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Hrvatski u školi novi portal Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Bolje je hrvatski- Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Hrvatski na državnoj maturi - mobilna aplikacija
Nikola Tesla- Nacionalni portal za učenje na daljinu
eLektire- besplatne knjige za učenike i nastavnike
Engleski jezik online - učite uz pomoć British Councila
freeCodeCamp - naučite kodirati
Besplatni online tečajevi na Harvardu

Brojač posjeta
Ispis statistike od 10. 3. 2014.

Ukupno: 539755
Ovaj mjesec: 1470
Ovaj tjedan: 119
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Tjedan za kazalište
Autor: Zoran Kovač, 24. 10. 2016.

U srijedu, 19. listopada, i u petak, 21. listopada, učenici 1.a i 1.b te 3.b i 3.d razreda posjetili su baletnu predstavu „Romeo i Julija“ u Hrvatskome narodnome kazalištu u Zagrebu i kazališnu predstavu „Gospođa Bovary“ u Kazalištu Gavella. Kao uvod u tragičnu ljubavnu priču najpoznatijih književnih ljubavnika, prvi razredi obišli su i Muzej prekinutih veza.


Prema istoimenoj Shakespeareovoj tragediji libreto je napisao Sergej Sergejevič Prokofjev i Leonid Lavrovski, a režiju potpisuje Patrice Bart. Veličinu i snagu iskrene ljubavi, kao i njezinu tragičnost, te mržnju i suparništvo dviju veronskih obitelji Capuleti i Montecchi, plesom i glazbom snažno je dočarao ansambl predstave.

Treći razredi obišli su izložbu „Portreti sadašnjosti“ Alberta Giacomettija u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu. Čovjek koji hoda pripada antologijskim skulpturama 20. stoljeća. Ona simbolizira samu prirodu 20. stoljeća, stoljeća obilježenog ratnim uništavanjima i razaranjima. Tko je on? pita se autorica izložbe. Portret čovjeka preživjelog holokaust, zarobljenika preživjelog najgora mučenja, vojnika i civila preživjelih ranjavanja i stradavanja u vihoru rata. Ili je on portret Čovjeka koji je preživio i nadvladao Zlo 20. stoljeća. Pitanje je koliko se naše doba i suvremeni čovjek prepoznaju u skulpturi Čovjek koji hoda. Hoćemo li se slomiti i nestati u strahotama suvremenoga doba ili ćemo nastaviti hodati dalje?

„Sadržaj je poznat i ironičan. On je volio nju, ona nekog drugog. On je ipak volio nju, a ona nekog trećeg. On je i dalje volio nju, no ona nekog četvrtog. A taj nije ni postojao“, riječi su kojima Franjo Dijak otvara dramu Ivane Sajko, nastale prema klasičnom romanu Gustavea Flauberta. Redatelj Saša Božić Gospođom Bovary ukazuje na suvremenost njenog slučaja, stvarajući predstavu kojoj su dug i dosada u središtu interesa. Emmu Bovary igra Jelena Miholjević, a s njom su na sceni i Igor Kovač (Charles Bovary), Sven Medvešek (Rodolphe), Filip Križan (Leon), Nikola Baće (Justin), Ivan Grčić (Bournisien) i Franjo Dijak(Lheureux).

Učenici i profesori u pratnji proveli su dvije ugodne večeri posvećene umjetnosti i kazalištu.

Sanja Jelenak, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju