« Ožujak 2024 »

Članovi biološke skupine izlagali na tribini o liječenju šećerne bolesti
Autor: Zoran Kovač, 14. 11. 2016.

Gradsko društvo Crvenog križa i Klub dijabetičara Križevci u suradnji s Gradom Križevcima organizirali su u ponedjeljak, 14.11.2016. u 19 sati u multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice „Franjo Marković” u Križevcima tribinu o šećernoj bolesti.

O prvoj temi liječenju šećerne bolesti inzulinskom pumpom govorio je predavač Siniša Štubelj, dr. med. specijalist internist, bivši učenik Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci. Druga tema tribine bila je regulacija šećerne bolesti prehranom i tjelovježbom o kojoj je govorila Valentina Mikulčić, bcc. ms.

U okviru ove druge teme prezentiran je projekti koji zajedno provode biološka skupina Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci i Klub dijabetičara Križevci, a cilj projekta je praćenje utjecaja tjelovježbe na razinu šećera u krvi, krvnog tlaka i tjelesne mase. O tome što se i kako u projektu radi govorila je profesorica biologije i kemije Gordana  Pintarić-Kovač, a o šećernoj bolesti i tjelovježbi prezentirale su učenice Magdalena Bertić i Klara Vrhovec.

Grafički prikaz dijela dosadašnjih rezultata pojasnila je magistra kineziologije Magdalena Markešić.

U projektu sudjeluju i učenici Amalia Brkić, Nera Kovač, Dino Davosir, Bruno Doskočil, Domagoj Vlahek i Barbara Niemčić.

Po završetku tribine članovi biološke skupine mjerili su prisutnima krvni tlak.