Ovaj mjesec: 2054
« Travanj 2024 »

Tulum s(l)ova u našoj školi - najava
Autor: Suzana Knežević, 25. 10. 2011.

U našoj školskoj knjižnici u petak 28. 10. 2011. od 19 sati do ponoći održat će se manifestacija Tulum s(l)ova koja će se u isto vrijeme održati u još 20-tak osnovnih i srednjih škola. Sudionici su učenici 1. i 2. razreda koji će međusobno podijeliti užitak čitanja ulomaka knjiga po svome izboru. Svoje iskustvo čitanja podijelit će tijekom večeri i s vršnjacima iz Rijeke s kojima će se čuti preko Skypea.

Tulum s(l)ova je projekt namijenjen učenicima 7. i 8. r. OŠ te 1. i 2. r. SŠ čiji je cilj utjecati na jačanje pozitivnoga stava učenika prema čitanju promoviranjem čitanja iz užitka, a u drugoj fazi i volonterskim akcijama čitanja tih istih učenika u lokalnoj zajednici. Razlozi za nastanak projekta su razvijanje negativnoga stava učenika te dobi prema čitanju zbog identifikacije s grupom kojoj  žele pripadati te nedovoljno razvijena navika čitanja, što sve pogoduje neuspjehu u nastojanju pojedinca da se pripremi za uspješan život u zajednici.

Do sada su prijavljene 24 osnovne i srednje škole iz raznih hrvatskih krajeva koje su odlučile sudjelovati u provođenju projekta. Projekt započinje 28. listopada ove godine, a završava 29. listopada sljedeće godine.

Početak projekta čini noćni čitateljski susret u školskoj knjižnici čija je najvažnija aktivnost ceremonijalno čitanje iz užitka. Osim ceremonijalnoga čitanja iz užitka planiran je niz aktivnosti za vrijeme noćnoga čitateljskog susreta te povezivanje školskih knjižnica koje će sudjelovati preko Skypea. Susret završava spavanjem u vrećama u školskim knjižnicama koje imaju uvjete za to. Sljedećih godinu dana učenici koji su sudjelovali na tom susretu izlazit će u lokalnu zajednicu te će u ustanovama, udrugama, poduzećima i na javnim mjestima čitati građanima odabrane tekstove iz užitka u trajanju od 15 do 30 min, natječući se za svoju školsku knjižnicu. Naime, snimljeni trenuci čitanja bit će postavljeni na korisničke profile školskih knjižnica s ograničenim pristupom na You Tubeu i Facebooku, a profili školskih knjižnica povezani su u zatvorenu grupu Tulum s(l)ova na Facebooku. Tročlano će povjerenstvo (član Hrvatske mreže školskih knjižničara, član Hrvatske udruge školskih knjižničara te poznatiji javni djelatnik) nakon godine dana odlučiti koja je knjižnica bila najuspješnija.

Projekt je, nakon uspješnoga provođenja u svojoj školi, osmislila Draženka Stančić, knjižničarka OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog iz Ivanca, u suradnji s udrugama Hrvatska mreža školskih knjižničara i Hrvatska udruga školskih knjižničara.

U školskoj knjižnici križevačke gimnazije u petak će „tulumariti“ 20-tak učenika 1. i 2. razreda. Tulum s(l)ova započet će u 19 sati zajedničkom večerom (piknikom u knjižnici), nastaviti uz ceremonijalno (svečano) čitanje ulomaka knjiga po izboru učenika, a u posljednjem dijelu učenici će se družiti kroz razne društvene igre. Križevački gimnazijalci neće noćiti u knjižnici, već će tulum završiti oko ponoći. Program za križevačke gimnazijalce priredio je školski tim za provođenje projekta: profesorice Suzana Knežević (školska knjižničarka, voditeljica tima), Sanela Štubelj (školska psihologinja), Nikolina Zaplatić (prof. francuskoga jezika) i Sanja Jelenak (prof. hrvatskoga jezika).