Ovaj mjesec: 2054
« Travanj 2024 »

Projekt Matoš u Križevcima (ljeto 1910.)
Autor: Zoran Kovač, 17. 4. 2012.

Kao i prethodnih godina, učenici trećeg razreda naše škole, pod vodstvom profesorice Marije Milas, predstavili su nas na razini grada povodom proslave Dana grada. Ove su godine u projektu pod nazivom Matoš u Križevcima (ljeto 1910.) sudjelovali učenici 3.b razreda i profesorica Ivana Svrtan koja ih je upućivala kako sve ispravno napraviti, ostavljajući im dovoljno prostora za ostvarenje vlastitih ideja. Cijeli projekt ideja je profesorice Milas, koja je na početku godine u razredu predložila ostvarenje istog.

Učenici su se podijelili u grupe i istraživali život i rad Antuna Gustava Matoša u knjigama školske knjižnice i u zavičajnoj zbirci gradske knjižnice ''Franjo Marković'', u čemu im je pomogla profesorica Martina Poturiček, prikupivši im veliki dio literature. U suradnji s Muzejom sakupili su mnogo fotografija grada i njegove okolice iz tog vremena. Nakon nekoliko tjedana prikupljanja informacija i ozbiljnog rada, projekt je bio spreman!

U podrumskoj dvorani Hrvatskog doma, u utorak,  17.4.2012. s početkom u 18 sati održali su program s prezentacijom o Antunu Gustavu Matošu. Program su vodile učenice, Tiana Benko i Emanuela  Međan, a njihovi kolege (Karla Trstenjak, Lucija Ević,  Mario Pijanec, Sandra Fulir i Doriana Balić) govorili su o Matoševom  životu i stvaralaštvu. Centralna tema projekta bio je Matošev putopis ''Oko Križevaca'' u kojem se Križevci spominju kao grad dostojan i vrijedan divljenja. Pročitali su nekoliko ulomaka iz putopisa i izveli 3 uglazbljene pjesme Antuna Gustava Matoša. Glazbene brojeve izvodili su Karla Rogožar, Tara Gloubić, Ana Jazbec i Martin Gelić. Najveće iznenađenje bila je posljednja pjesma, koju je uglazbio učenik, Martin Gelić. Učenici su kroz projekt nekoliko puta istaknuli kako je velika osoba, kao što je to bio Matoš, iznimno poštivala naš grad, te da bismo svi trebali biti izuzetno ponosni na Križevce - naš mali grad s bogatom prošlošću.

Sudeći prema kritikama publike, naši su gimnazijalci i ovog puta osvjetlali obraz naše škole, odradivši projekt i više nego odlično.

Karla Trstenjak, 3.b

Fotografije s predstavljanja projekta možete vidjeti u foto-galeriji.