« Svibanj 2024 »

Diplôme d'Etudes en Langue Française- DELF
Autor: Zoran Kovač, 26. 2. 2014.

Već nekoliko godina zaredom provodi se polaganje jezične diplome o poznavanju francuskog jezika – DELF u našoj Gimnaziji u Križevcima.

DELF kao i DALF jedine su diplome o poznavanju francuskog jezika koje strancima izdaje Ministarstvo obrazovanja Republike Francuske

Jedna od prednosti sustava DELF/DALF sastoji se u tome što se svaki ispit položen u Hrvatskoj priznaje u bilo kojoj od preko sto pedeset drugih zemalja gdje se ti ispiti održavaju, uključivši Francusku.

Od 1. rujna 2005. ispitni postupak za DELF i DALF usklađen je s normama Vijeća Europe i sastoji se od šest međusobno neovisnih diploma koje odgovaraju sustavu šest razina Zajedničkog europskog referentnog okvira za jezike (ZEROJ).

Svaki ispit sastoji se od dijelova pomoću kojih se vrednuju ove četiri sposobnosti:

• usmeno razumijevanje i usmeno izražavanje
  • pismeno razumijevanje i pismeno izražavanje

Tako su i ove godine učenici 3. i 4. razreda Gimnazije u Križevcima  pristupili pismenom dijelu ispita. Moramo napomenuti da je ove godine zabilježen rekordan broj kandidata u našoj školi koji polažu DELF i to njih 17-ero!

24. veljače polagali su A1 nivo (7 učenika)  i B1 nivo (3 učenice),  a 25.veljače polagali su A2 nivo (7 učenika).

Učenici se pripremaju na nastavi francuskog jezika sa svojom profesoricom te samostalno uz dodatne materijale.

Za mjesec dana očekuje ih drugi i posljednji dio polaganja jezične diplome i to usmeni dio ispita!

Nikolina Zaplatić, prof.