« Svibanj 2024 »

Koliko energije troši moja škola?
Autor: Zoran Kovač, 2. 3. 2014.

U okviru projekta „Zelena energija u primjeni“ križevačke neprofitne udruge P.O.I.N.T. danas u subotu 1.3.2014. od 10 do 13,30 sati održana je u našoj školi zanimljiva i vrlo korisna radionica namijenjena srednjoškolcima. U radionici su sudjelovali učenici naše gimnazije i učenici SŠ „Ivan Seljanec“ iz Križevaca, a voditelji radionice su bili stručnjaci Matija Vajdić i Marko Bišćan iz Energetskog instituta „Hrvoje Požar“ iz Zagreba.

Nakon kraćeg teorijskog uvoda, učenici su mogli vidjeti i izmjeriti na konkretnim primjerima omjer potrošnje i učinka pojedinih tipova rasvjete. Izračunali su godišnju potrošnju električne energije za rasvjetu naše učionice broj 13, te potrošnju za računala u računalnoj učionici.

U uvodnom dijelu bila je prisutna i grupa naših kemičara koje smo nakon nekog vremena morali potjerati nazad u učionicu broj 1 na pripreme iz kemije za županijsko natjecanje, a posebnom pozornošću i konkretnim pitanjima za predavače sudjelovala je i naša profesorica engleskoga jezika gospođa Željka Kržek-Novosel.

U drugom dijelu je u računalnoj učionici na gotovim tablicama demonstriran način unosa, praćenja i analize potrošnje energije u školi. Učenici su dobili zadatak u grupama svatko za svoju školu napraviti mini-energetski pregled i izračunati potrošnju energije u školi. Biti će jako zanimljivo vidjeti rezultate i naravno zaključak koje mjere za poboljšanje nakon toga možemo poduzeti. A ti rezultati biti će prezentirani na tribini 22. ožujka 2014.

Ovo je bila dobra prilika za naše maturante koji su se odlučili pisati izborni ispit iz fizike na državnoj maturi da svoja teorijska znanja primjene na konkretnim primjerima. A i da se malo iskažu pred svojim profesorom fizike gospodinom Brunom Marinkovićem koji je također sudjelovao u radionici.

Zahvaljujemo se križevačkoj neprofitnoj udruzi P.O.I.N.T. što su nas uključili u projekt, a posebno se zahvaljujemo našem bivšem učeniku diplomiranom inženjeru elektroenergetike Marku Matosoviću. Ovo je lijep primjer kako naši učenici viskokokvalitetni stručnjaci koji nisu uspjeli naći posao u svom gradu mogu pomoći svojoj školi i sredini. Pozivamo zato i ostale bivše učenike ma gdje bili da  nam se jave. Ako ništa drugo da čujemo gdje su, kako su i što rade.

Više slika možete vidjeti u fotogaleriji...