« Svibanj 2024 »

Rad mladeži Hrvatskog Crvenog križa u našoj školi u školskoj godini 2013./ 2014.
Autor: Zoran Kovač, 15. 3. 2014.

U subotu 15. ožujka 2014. u OŠ Sveti Petar Orehovec u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa, održano je  natjecanje u pružanju prve pomoći, provjeri znanja, vještina i poznavanju povijesti Crvenog križa.

I ove školske godine uključili smo se u aktivnosti koje provodi Hrvatski Crveni križ. Brojni su učenici bili uključeni u stjecanje znanja i vještina u pružanju prve pomoći  kao i o povijesti i djelatnosti  Crvenog križa. Grupu su činili učenici Katalenac Lucija, Perc Ana, Amidžić Petar, Balić Antonio, Martinčić Ivana, Ivančić Lovro, Palčić Juraj, Sukalić Ivan, Gajski Liza, Hrg Antonio, Jokić Juraj, Katalenac Anamarija, Kesteli Valerija i Kozarić Vlatka. Velika pomoć su nam bile učenice Bočkaj Danijela i Knapić Marija koje su već sudjelovale na natjecanjima i svoja znanja nesebično ponudile u obrazovanju novih članova. Provodili smo učeći i vježbajući subotnja jutra, slobodne satove a i pokoji sat nastave pa se zahvaljujemo svim profesorima koji su svojim razumijevanjem pridonijeli našoj naobrazbi. Naime teškoće  se javljaju jer učenici pohađaju različite turnuse.

Konačno smo morali formirati ekipu za natjecanje dok će ostali učenici usavršiti svoje znanje za slijedeću godinu. Ekipu su činili Katalenac Anamarija kao vođa ekipe, te Kesteli Valerija, Kozarić Vlatka, Hrg Antonio i Jokić Juraj. Na radilištima pred stručnom komisijom naša je ekipa osvojila maksimum bodova. U rješavanju testa koji je obuhvaćao znanja iz povijesti Pokreta Crvenog križa, temeljnim načelima, djelatnošću, humanitarnim pravom i Ženevskim konvencijama imali smo neke propuste. Za 0,7 bodova izmaklo nam je prvo mjesto.

I kao što svaka priča ima pouku i poruku i mi smo naučili da raditi u timu nije jednostavno, da svaki član ima odgovornost prema ostalima i da svaki član u svakom segmentu mora biti najbolji. No, bilo je uzbudljivo i zanimljivo i zadovoljni smo s našim vještinama u pružanju prve pomoći za koje smo dobili brojne pohvale. Spremni smo i dalje se uključiti u rad Crvenog križa u našem gradu. Natjecanje se provodilo u okviru rada Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta, a održavalo se u  OŠ Sveti Petar Orehovec. Sudjelovale su ekipe iz 6 osnovnih škola i 3 srednje škole  te Učeničkog doma Križevci.

Željka Nemet Mihajlović, dipl. ing.