« Svibanj 2024 »

Mjesec frankofonije obilježili izletom u Zagreb
Autor: Željka Širola, 21. 3. 2014.

Povodom Mjeseca frankofonije 18.ožujka 2014. učenici francuskog jezika i nekoliko profesorica posjetili su Medijateku Francuskog instituta u Zagrebu i gledali balet Coppélia na Montmartreu u Hrvatskom narodnom kazalištu. Organizatorice ovog programa bile su profesorica francuskoga jezika Nikolina Zaplatić i knjižničarka Suzana Knežević.

U Medijateci Francuskog insituta u Preradovićevoj ulici u Zagrebu dočekao nas je u ime Francuskog instituta g. Alexis Messmer koji od ove školske godine jednom mjesečno surađuje s našom gimnazijom kao lektor na nastavi francuskog jezika. Upoznali smo svaki kutak ove suvremene i moderne knjižnice gdje je svatko mogao pronaći nešto za sebe, od časopisa, knjiga, stripova, audio i video materijala na francuskom jeziku, do informacija o studijima u Francuskoj. Pridružio nam se i naš bivši lektor g. Stéphane Michel koji nam je predstavio sadržaj baletne predstave koja nam je slijedila u HNK-u. Francuski institut donirao nam je većinu ulaznica za balet i na tome smo im zahvalni.

U Hrvatskom narodnom kazalištu uživali smo u veselom i razigranom modernom baletu Coppélia na Montmartreu inspiriranom klasičnim francuskim baletom Coppélia i nastalim na izvornu glazbu skladatelja Léa Delibesa. Autor libreta, koreografije i redatelj predstave je suvremeni mađarski baletni umjetnik Youri Vámos. Sadržaj i likovi ove Coppélije samo djelomice odgovaraju izvorniku jer je glavnu ulogu u Coppéliji na Montmartreu preuzeo Pariz iz razdoblja la belle époque. Ovaj plesni mjuzikl sa živim ritmovima can-cana prati ljubavnu priču Franza i Swanilde i zbiva se na pariškom trgu Montmartreu, u blizini kultnog Moulin Rougea.

Nakon ove plesne kazališne predstave naše oduševljenje je bilo očekivano. Nekima je ovo bilo prvi put da su sudjelovali na baletnoj predstavi, ali zasigurno nije posljednji put, kako su istakli neki učenici. Vraćajući se prema Križevcima zaključili smo da smo željni još ovakvih umjetničkih izleta. Čekajući neku drugu priliku za izletom koji nas vodi prema umjetnosti, ovo druženje će zasigurno imati lijepo mjesto u našem sjećanju.

Nikolina Zaplatić, prof.

Fotogalerija