« Svibanj 2024 »

Noć knjige 2014. - književni susret s Božicom Jelušić
Autor: Zoran Kovač, 25. 4. 2014.

U Noći knjige, 23. travnja, u školskoj smo knjižnici ugostili književnicu i ekologinju Božicu Jelušić. Susret je učenicima i nastavnicima škole povodom Dana grada darovao križevački ogranak Matice hrvatske predvođen svojom predsjednicom mr. Renatom Husinec. Program su pripremile profesorice Suzana Knežević i Martina Majdak, uz sudjelovanje učenika Renata Vrhovca kao voditelja programa, Ane Bratić, interpretatorice stihova i Hane Majcen koja je gošći u ime škole darovala svoju sliku.

Manifestacija „Noć knjige“ kojom se promiče knjiga i čitanje ove se godine održava po treći put, i to u 156 hrvatskih gradova, a naša se škola ovim književnim susretom u manifestaciju uključila prvi puta.

Na početku susreta učenica prvog razreda Ana Bratić krasnoslovila je stihove Božice Jelušić, a program je najavio Renato Vrhovec, također učenik prvog razreda. Potom se učenicima, nastavnicima i gostima obratio ravnatelj škole profesor Zoran Kovač uputivši nekoliko riječi o važnosti pisane riječi.

Nakon toga riječ je preuzela Božica Jelušić, književnica, novinarka, animatorica u kulturi, prevoditeljica te ekologinja, otvorivši nam svijet svojih pjesama, ali i svojega prvoga romana. Naime, književnica je, uz svoje brojne pjesme na hrvatskom standardnom i kajkavskom jeziku, 2012. objavila roman „Čišćenje globusa” koji je napisala na temelju dokumenata pronađenih na plemićkom imanju Barnagor u Čepelovcu, selu nedaleko od Đurđevca, koje je njezina obitelj prije dvadesetak godina kupila, obnovila i na kojem danas živi. Iako je po struci profesorica hrvatskoga i engleskoga jezika, Božica se bavi i ekološkim radom. Tako je sudjelovala u mnogim ekološkim akcijama, a na imanju Barnagor provodi ekološke radionice za posjetitelje.

Na kraju susreta gostima se obratila i mr. Renata Husinec, predsjednica Ogranka Matice hrvatske Križevci, a naša učenica-slikarica Hana Majcen darovala je Božici Jelušić svoj akvarel koji je naslikala nadahnuta njezinom pjesmom „Ždralovi“.

Dino Davosir, 1. c

Više fotografija možete pogledati u foto-galeriji