« Svibanj 2024 »

Učenici drugih razreda posjetili sjevernu Italiju
Autor: Željka Širola, 27. 5. 2014.

Od 24. do 25. svibnja  posjetili  smo Aquileu, Veronu, Sirmione i Garadland u sjevernoj Italiji.

Nas 48 učenika i tri profesorice pratiteljice Sanja Jelenak, Željka Kržek-Novosel  i Željka Širola  krenuli smo u tri sata ujutro iz Križevaca i preko Zagreba, Ljubljane i Trsta stigli na naše prvo odredište Aquileu.

Aquilea je naselje na rijeci Natisone, osnovana  181.g.pr.Kr. kao rimska vojna kolonija, a  kasnije je postala sjecištem religija. Posjetili smo Kapitolinski trg omeđen  zvonikom, impozantnom patrijarhovom bazilikom, koja je prekrivena  impresivnim podnim mozaicima,  a iza iste nalazi se Groblje junaka posvećeno vojnicima stradalima u Prvom svjetskom ratu.

Zatim smo nastavili vožnju prekrasnim vinorodnim krajolikom  do  Verone. Verona je grad smješten na rijeci  Adige, poznat i kao grad Romea  i Julije.  Uz posjetu Romeove i Julijine kuće sa slavnim balkonom posjetili smo i Piazza Bra' uz kojeg se nalazi i velika arena, Piazza delle Erbe na kojem se nalazi tržnica, grobnice obitelji  Scaligeri, koja je jedno vrijeme bila najmoćnija dinastija u Italiji  i  trg Gospode na kojem se nalazi spomenik Danteu. Nakon razgledavanja  šetali smo suncem obasjanim ulicama Verone i upijali njezin duh prošlosti prožet pričom o ljubavi Romea i Julije.

Putovanje smo nastavili prema  čarobnom gradiću Sirmione, koji nas je osvojio na prvi pogled obalom jezera Lago di Grada okupane suncem. Navečer smo se smjestili u hotel Gardesano.

Ujutro nakon doručka uputili smo se u Gardland gdje smo cijeli dan uživali u adrenalinskim  i avanturističkim vožnjama i 4D kinu uz obilje smijeha, vrištanja, prskanja i zabave. U šest sati krenuli smo kući i uz ugodnu vožnju stigli kući  u sitnim noćnim satima.

Silvija Brezjan, 2.d