« Svibanj 2024 »

Zajedno protiv pušenja
Autor: Zoran Kovač, 28. 11. 2014.

ZAJEDNO PROTIV PUŠENJA

OBILJEŽAVANJE MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI

(15. studenoga – 15. prosinca)

Prošle školske godine Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci uključila se u projekt „Zajedno protiv pušenja“, u kojem, osim naše, sudjeluje i druge srednje škole s područja naše županije.

Ciljevi projekta su sljedeći:

1. Promicanje i razvijanje kritičke svijest o štetnosti pušenja i posljedica istog uz naglasak na dugotrajne posljedice pušenja
  2.  Projekt  „Zajedno protiv pušenja“ na edukativni i kreativni način poučava da su zdravlje i mogućnost odabira zdravog stila života jedan od osnovnih temelja prema odabiru slobode od ovisničkog oblika ponašanja
  3. Razvijanje svijesti o potrebi očuvanja vlastitog i tuđeg zdravlja putem ustrajnosti i hrabrosti da vlastitim djelovanjem i primjerom potaknemo na promišljanje o zdravlju

Ove školske godine, u sklopu projekta i Mjeseca prevencije ovisnosti (15.11.-15.12.) provode se radionice u razrednim odjelima 2.a i 2.c razreda. Zamisao je da se provedu četiri radionice na satovima razrednika (za svaki tjedan Mjeseca prevencije ovisnosti po jedna radionica).

Na prvoj radionici, učenici su ispunili preliminarni upitnik o pušenju i razgovarali smo o tome koliko njih iz razreda puši. Zatim su pisali 5 svojih osobnih karakteristika koje vole na sebi, da bi nakon toga zalijepili prazan list papira na leđa, hodali po razredu dok su im drugi učenici i učenice iz razreda pisali što im se sviđa kod njega ili nje. Uslijedila je rasprava i usporedba svojih lista i onih koje su napisali njihovi suučenici i suučenice. Po završetku ove vježbe učenici su:

1. Mogli identificirati svoje pozitivne crte
  2. Mogli objasniti odnos (ili nedostatak odnosa) između pozitivnih crta i pušenja

Na drugoj radionici učenici su vježbali disanje iz dijafragme, te upoznali osnovnu anatomiju pluća. Uz pomoć crteža naučili su što se događa u našem dišnom sustavu kad udišemo dim cigarete. Nakon toga, dobili su listiće s nekim osnovnim informacijama o duhanu i tome što pušenje radi našem organizmu, koje su mogli koristiti u kvizu „Kladite se na svoja pluća!“. Razred se podijelio u 4 ekipe, koje su se natjecale u skupljanju bodova i točnih odgovora. U 2.c razredu pobjednička ekipa „Kemo“ tijesno je pobijedila drugoplasiranu „Dresscool“ ekipu.

Učenici i učenice 2.a i 2.c razreda pozitivno reagiraju na radionice. Saznali smo da ipak velika većina učenika ta dva razredna odjela ne puši. Učenici i učenice su se međusobno podržavali, ali i borbeno natjecali u kvizu. Bili su otvoreni, iskreni i zainteresirani za temu. Iako znaju puno toga o temi pušenja, neke su ih informacije ipak iznenadile.

Predstoje nam još dvije radionice u 2.c razredu i tri radionice u 2.a razredu. Nadamo se da će iz ovih razreda i radionica izaći budući učenici-edukatori, koji će sa svojim vršnjacima raditi na prevenciji ovisnosti. A očekujemo i njihove ideje za drugi dio projekta.

Voditeljica projekta „Zajedno protiv pušenja“,

Sanela Štubelj, prof.