Ovaj mjesec: 1907
« Travanj 2024 »

Rad mladeži Hrvatskog Crvenog križa u gimnaziji u školskoj godini 2014./2015.
Autor: Zoran Kovač, 14. 3. 2015.

Učenici naše Gimnazije nastavili su tradiciju rada mladeži Crvenog križa. Stjecali smo znanje i vještine iz pružanja prve pomoći kao i povijesti Crvenog križa i njegove djelatnosti.

Grupu su činili brojni učenici i bilo je poučno, ali i zabavno učiti pružanje prve pomoći. Saznali smo podatak da će u slučajevima zatajenja srca kod deset ljudi ostati na životu jedan i to onaj kojemu je pružena prva pomoć u prvih pet minuta dakle prije dolaska Hitne službe.

Najzanimljivije je bilo učiti i stjecati vještine u zaustavljanju krvarenja, imobilizaciji i reanimaciji. Učenje teorije bilo je manje zabavno, ali korisno.

Nažalost, nedostajalo nam je vrijeme za vježbanje jer subotom ujutro kad smo se sastajali učenici imaju druge obaveze kao što su dodatna nastava i sportske aktivnosti. Konačno smo morali izdvojiti šest učenika koje smo prijavili na natjecanje.

Ekipa mladeži Crvenog križa iz Gimnazije natjecala se u subotu 14. ožujka 2015. godine u osnovnoj školi „Grigor Vitez“ u Žabnu. Ekipu su činili Hrg Antonio (2.d), Srbljinović Gabrijela (2.d), Tinodi Ljubica (2.c), Zidarić Katarina (2.a), Kos Anita (3.d) i Sukalić Ivan (3.a). Vođa ekipe bio je Hrg Antonio koji je za svoj siguran nastup, izvješće i koordinaciju ekipe na radilištu dobio najviše pohvale od prisutnih liječnika – sudaca. Na radilištu je ekipa pokazala zavidno znanje, a testovi su se odnosili na znanje iz povijesti Pokreta Crvenog križa i na znanja o temeljnim načelima, djelatnosti, humanitarnom pravu i Ženevskim konvencijama, te o Pravima čovjeka i Pravima djeteta. Nakon zbrajanja svih bodova i ocjena komisija saznali smo da smo osvojili drugo mjesto. Bili smo malo žalosni, ali i izvukli pouku. Ekipa mora biti jedinstvena i svaki član u ekipi najbolji. Ova će nam stečena znanja dobro doći i u budućnosti – u nekoj situaciji gdje je potrebno pomoći ili barem za polaganje testa iz prve pomoći u auto -školi.

Natjecanje se provodi u okviru rada Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Željka Nemet Mihajlović,  prof.