« Travanj 2024 »

Konferencija u povodu 20. godišnjice GLOBE programa
Autor: Zoran Kovač, 13. 11. 2015.

U petak  13. studenog  2015. godine profesorica Gordana Pintarić Kovač i profesor Tomislav Somođi prisustvovali su Konferenciji u povodu 20. godišnjice GLOBE programa  koja se obilježavala u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje u kongresnoj dvorani MZOS-a.

Na Dan planeta Zemlje 1994. godine tadašnji je američki potpredsjednik Al Gore iznio ideju o programu GLOBE.  Kratica GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment ) označava cjelovito učenje i opažanje za dobrobit okoliša. GLOBE je zapravo međunarodni znanstveno-obrazovni program koji je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola. Hrvatska je  od samih početaka sudionica GLOBE programa i jedna od aktivnijih članica. Ciljevi GLOBE programa su razvoj svijesti o potrebi očuvanja i zaštite lokalnog i globalnog okoliša, osposobljavanje učenika za mjerenja i opažanja koja će pridonijeti boljem znanstvenom razumijevanju pojedinih  ekosustava i cjelovitog sustava planeta Zemlje, zatim omogućavanje učeničke suradnje sa znanstvenicima i različitim institucijama i stvaranje mreže koja povezuje cijeli svijet u jedinstvenu zajednicu s opredjeljenjem djelovanja za dobrobit okoliša te nadopunjavanje i proširivanje postojećih nastavnih programa prirodoslovlja, geografije, matematike i informatike.

U uvodnom dijelu Konferencije održani su  pozdravni govori ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje, voditeljice GLOBE programa u Hrvatskoj, veleposlanice SAD-a, ministra Mornara te predstavnika institucija koje aktivno sudjeluju u GLOBE programu Hrvatske. Nakon toga su slijedila priopćenja o iskustvima učitelja i nastavnika  te razgledavanje postera koje su pripremili učenici osnovnih i srednjih škola, a vezani su uz provođenje GLOBE programa. U završnom dijelu Konferencije učitelji i nastavnici su izložili svoje realizirane projekte s posebnim naglaskom na povezanost  GLOBE programa i razvoja učeničkih vještina i sposobnosti te socijalnih kompetencija.

Tomislav Somođi, prof.