« Travanj 2024 »

Večer matematike u našoj školi
Autor: Željka Hanžek, 4. 12. 2015.

Ove godine naša Škola se prvi puta prijavila za sudjelovanje u projektu "Večer matematike" Hrvatskog matematičkog društva. ečer je održana u četvrtak, 3. pčrosinca 2015 s početkom u 18 sati.

Znatiželjni, zaljubljenici u matematiku i/ili oni koji to tek žele postati, pridružili su se radionicama koje su održali učenici drugih, trećih i četvrtih razreda.

Interaktivna predavanja održali su Bruno Sačarić, Emanuel Evačić, Domagoj Vlahek, Mihaela Jakopović, Dino Davosir, Hana Majcen, Ana Guzalić i Elena-Antea Ondruj.

Večer matematike je protekla u veselom, kreativnom i radnom okruženju. Svako je pronašao radionicu koja ga je najviše zaintrigirala i prepustio se čariam matematike.

Što je to Nim? Priču o Nimu ispričao nam je Bruno.

Popločili smo polje šahovsko polje 8x8 unaprijed zadanim oblicima koji se ne smiju preklapati i svako polje mora biti pokriveno.

Najposjećenija je bila radionica kartaških igri te raznih trikova  koje je prezentirao i vodio Emanuel.

Izrađivali smo s Hanom, Anom i Elenom - Anteom mašnice, ždralove, kutije, žabe, zvijezde i slično, koristeći metodu savijanja papira (origami).

otkrivali smo razne načine slaganja srcolikog tangrama, raznovrsnih oblika životinja, čovjeka u pokretu, i tome sl.

Tangram je slagalici koja potječe iz Kine i stara je već 4 tisućljeća. Priču o tangramu ispričali su Mihaela i Dino.

Cilj nam je bilo druženje, igra i usvajanje novih životnih vještina (jer matematika je svuda oko nas ).

A kad smo malo ogladnili dočekali su nas domaći kolači, a sokovima nas je počastila Škola.

Želimo vam ugodno i veselo matematičko druženje i iduće godine. Reeakcije učenika su bile odlične. Odazvale su se sve geneeracije od prvih do četvrtih razreda.

Hvala svima na sudjelovanju i što ste pokazali interes i dobru volju za učenje novih matematičkih vještina mimo redovnog programa matematike. Osim edukativnog dijela, pohvalila bih i izvrsno kolegijalno i prijateljsko podučavanje, druženje začinjeno sklapanju (možda) novih simpatija i širenja kruga prijatelja.

Druženje smo završili nešto poslije 20:30 sati puni entuzijazma i novih ideja za novu Večer matematike koju planiramo organizirati iduće godine u još većem broju i s puno novih tema i sadržaja.

Hvala svima koji su doprinijeli da se ovaj projekt realizira i u potpunosti ostvari svoj cilj. usvajanje novih matematičkih vještina  u duhu popularizacije matematike i učenicima koji baš i nisu skloni rješavanju svakodnevnih matematičkih problema po redovnom programu.

Origami uratke planiramo iskoristiti u kićenju ovogodišnjeg božićnog drvca u holu Škole.

Školski tim: Ratko Višak, Vesna Tomičević i Željka Hanžek